Sağlık / SporYaşam

Yapay Vajina Ameliyatlarında Başarı Sağlandı

yapay_vajina

Amerika’da bir grup bilim adamı, 4 kadına başarılı bir şekilde yapay vajina nakli yapıldığını duyurdu.

Her 4,500 kadında bir görülebilen MRKH, genetik bir rahatsızlık ve hem vajina hem de uterus bölgesinde yapısal bozukluklar oluşmasına sebep oluyor. Nadir görülen bu genetik rahatsızlıktan muzdarip olan kişi, cinsel açıdan tatmin yaşayamadığı gibi acı çekiyor ve çocuk sahibi olamıyor.

Bu soruna şimdiye kadar vajina bölgesinde yapılan yeniden yapılandırma ameliyatları çare oluyordu. Fakat bu ameliyatların başarı oranı %20 ve iyileşme süreci sancılı, uzun sürüyor. Bu sebeple Wake Forest Üniversitesi’ndeki bilim adamları farklı bir yönten geliştirmiş.

Hastanın vücudundan bir pulun yarısı kadar bir parça alan bilim adamları, bu parçanın içerisindeki yapısal ve kas hücrelerini laboratuvar ortamında büyütmeyi başarmış. Böylece ortaya yapısal bozukluğu giderecek “yapay vajina ve uterus” çıkmış oluyor. 6 hafta sonra bu organlar kişinin vücuduna yerleştirilebilecek seviyeye geliyor ve ameliyatla yerleştirme işlemi gerçekleştiriliyor. Elbette organlar bir tür koruyucu kılıf içerisinde vücüda yerleştiriliyor. Fakat kılıf kısa bir süre sonra eriyip yok oluyor ve yapay hücrelerle gerçek hücreler birbirine kaynaşıyor.

Bilim adamları, bu çalışmayı 2005 ve 2008 yılları arasında 4 kadına uygulamış. Yaşları 13- 18 arasında değişen hastalar geride kalan yıllarda oldukça iyi sonuçlar göstermiş. Fakat operasyonun tam olarak başarılı olduğunu göstermek için 8 yıllık bir takip süreci planlanıyor.

Ameliyat sonrası hastaların cinsel yaşamları normale dönüyor. Partnerleriyle cinsel ilişkiye girip, orgazm olabiliyorlar. Fakat çocuk sahibi olmaları halen mümkün değil. Ameliyat, doğum için gerekli yapının oluşmasını sağlayamıyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.