Teknoloji

Facebook’un yapay zekası kendi dilini yarattı

yapay zeka
Facebook’un mesaj botları üzerinde denediği yapay zeka kendi dilini geliştirdi. Artık robotların kendi bilinçlerini geliştirmesine bir adım daha yakınız!

Teknoloji devinin Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı (FAIR), geçtiğimiz günlerde makine ile öğrenme metodunu kullanarak iki mesaj botu geliştirdi. Birbirleri arasında pazarlık etmeleri yönünde geliştirilen botlar, bu görevi başarıyla yerine getirmelerinin yanında işleri bir adım öteye taşıdı. Pazarlıkların kızışmasıyla birlikte botlar artık insanların anlayamayacağı farklı bir dil kullanmaya başladı.

Botların, kendi aralarında konuşmaları için geliştirilen modelden çıkarak “insanüstü” bir dile geçmeleri araştırmacıları şaşkına çevirdi. Ancak bunun dışında botların pazarlık yetenekleri de fazlasıyla dikkat çekiciydi. Örneğin botlar değeri olmayan bir şeyle ilgileniyormuş gibi yaparak o ürünü bir pazarlık unsuru haline getirme eğiliminde bulundu. Daha türkçe bir ifadeyle botlar “esnaf çakallığını” da öğrenebildiğini kanıtladı.

Facebook’un esnaf botları henüz bir “benlik” oluşturmanın çok uzağında olsalar da kendi başlarına bir dil yaratmaları muhteşem bir gelişme. Yine de bu gelişmeyle birlikte, insan yapımı olsa dahi, yapay zekanın öğrendiklerini geliştirme konusunda fazlasıyla yetenekli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler