Teknoloji

Yeni iMac 5K ekranıyla geliyor

Retina_iMac_4

Apple, Mac OS X Yosemite ve iPad duyurularının ardından yeniden Mac’e döndü ve iki yeni Mac modelinin duyurusunu yaptı.

İlk olarak yeni iMac ile başlayalım çünkü gerçekten etkileyici özelliklere sahip. Apple, retina ekran özelliğini ilk olarak iPhone 4’te sunmuştu. Ardından iPad ve son olarak da MacBook Pro ailesi retina ekranlara kavuştu. Şimdi ise bu teknoloji masaüstüne geçiş yapıyor. Apple, bugün duyurduğu 27 inçlik iMac’e retina ekran yerleştirmiş.

iPhone 6 Plus’ta bile Full HD ekran olduğunu düşünürsek 27 inçlik bir ekranın ‘retina’ olması için ne kadar piksele sahip olması gerekir? Cevap 14.7 milyon. Yani 5120 x 2880 piksellik bir ekrandan bahsediyoruz. Bu, günümüzün popüler 4K TV’lerinden bile daha fazla çözünürlük demek.

Retina_iMac

Bu kadar fazla pikselle başa çıkabilmek için Apple yeni bir piksel yönetim işlemcisi ve enerji tüketimini azaltan teknolojiler kullanmış. Zira bu kadar yüksek çözünürlüklü bir ekran çok fazla güç tüketecektir.

Yine piksellerle başa çıkabilmek için donanım da oldukça güçlü. Gövdenin altında 3.5 GHz Core i5 ile başlayan ve 4.0 GHz Core i7’lere kadar uzanan intel işlemciler seçenek olarak sunuluyor. Grafik kartları ise Radeon R9 serisinden. Başlangıç modelinde 8GB RAM ve 1TB Fusion depolama bulunuyor.

Retina_iMac_2

Yeni retina ekranlı iMac, sadece 27 inç boyutunda olacak. Şuan için 21.5 boyutunda bu özelliğe yer verilmemiş. 27 inçlik retina modelin başlangıç fiyatı 2499 dolar olarak açıklandı. 4K TV’lerin fiyatlarını düşünürsek iMac’in fiyatı hiç de fena değil.

Güncelleme: 5K iMac 27 inçin Türkiye fiyatı 7299 TL’den başlıyor: http://store.apple.com/tr/buy-mac/imac-retina

Bu arada Apple, iMac’in yanında yenilenen Mac Mini’yi de duyurdu. 4. nesil intel işlemcilere kavuşan yeni Mac Mini’de PCI tabanlı flash hafızaya yer verilmiş. Ancak her model bu hafızayla gelmiyor. 499 dolarlık giriş modelinde 500GB’lık klasik bir hard disk görev yapıyor. 1TB’lık Fusion Drive seçeneği sadece 999 dolarlık modelde standart. Yine de 499 dolarlık fiyat etiketi bu modelin Apple’ın şimdiye kadar ki en ucuz Mac fiyatı olduğunu gösteriyor. Mac OS X’e geçiş yapmak isteyenler için güzel bir fiyat.

Güncelleme: Mac Mini’nin Türkiye fiyatı 1499 TL’den başlıyor. Monitörsüz bir bilgisayar için pek de hesaplı sayılmaz. 1TB Fusion Drive depolama ile satın alırsanız fiyat 2149 TL’ye yükseliyor: http://store.apple.com/tr/buy-mac/mac-mini

Yeni_Mac_Mini

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.