Teknoloji

Yeni iOS güncellemesi iPhone’ları hızlandıracak

Apple’ın başı bir süredir iPhone’ların gizlice yavaşlatılması yüzünden ağrıyor. Şirket bunu eskiyen iPhone’ların batarya problemlerine bağlayıp mantıklı bir açıklama yapmış olsa da birçok kişi sürecin gizli yürütülmesi sebebiyle Apple’a kızgın. Bu kızgınlıklarını da Apple’a dava açarak gösteriyorlar. Hatta Fransa ve Çin gibi ülkelerde kamu davaları açılması da söz konusu.

Apple ise tüm bunlara iPhone’ların pil değişim ücretlerini düşürerek karşılık verdi ve “pili değiştirin, sorun çözülsün” dedi. Ancak bunun için Apple’a 129 TL’lik bir ödeme yapmanız gerekiyor. Dolayısıyla bu hamle Apple üzerindeki baskıyı pek de azaltmadı. Şimdi Tim Cook, şirketin yeni iOS güncellemesiyle bir başka çözüm daha getireceğini duyurdu.

ABC News’a verdiği röportajda bu süreci daha şeffaf hale getirmek istediklerini dile getiren Tim Cook, yeni iOS güncellemesiyle birlikte kullanıcılara pillerinin durumunu açık bir şekilde gösterecek yeni bir özellik getireceklerini açıkladı. Böylece tüm kullanıcılar pillerinin sağlık durumunu ve ani kapanma gibi durumlara sebep olup olmayacağını birinci ağızdan öğrenmiş olacak.

Elbette App Store’da böyle programlar bulmak mümkündü fakat yavaşlatmayı Apple yaptığı için pil durumu konusunda önemli olan da Apple’ın yorumu. Şirketin teknik verilerden ziyade daha anlaşılabilir açıklamalar kullanacağını tahmin ediyoruz.

Yeni iOS güncellemesi başka bir problemi daha çözüyor; yavaşlatma işlemini iptal edebilme özelliği. Tim Cook, eğer pil durumu kötüyse iPhone’un yavaşlatıldığını kullanıcılara açıkça bildireceklerini söylüyor. Daha da önemlisi isteyen kullanıcılar bu özelliği kapatabilecek. Elbette daha önceki açıklamalarıyla tutarlı olmak adına Apple bunu tavsiye etmiyor. Ancak eğer hızı pilinize tercih ederseniz bu seçeneği kullanabileceksiniz.

Yeni iOS güncellemesi muhtemelen şubat ayında beta olarak sunulacak. Mart ayında ise final haliyle tüm kullanıcılara ulaşması bekleniyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler